Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Impacto™ Full-Finger Anti-Impact Gloves with Pearl Leather Palms
Nylon material on the back provides stretch and breathability, while VEP padding in the palm protects users from impact and shock.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | 403-30 |
|---|---|
| Product Type | Anti-impact Gloves |
| Back Material | Nylon |
| Color | Black,White |
| Material | Pearl Leather |
| Cuff Material | Elastic |
| Glove Cuff Style | Hook and Loop |
Impacto™ Anti-Impact Trigger Finger Gloves with VEP Padding
Gloves are constructed of soft pearl leather to provide dexterity and abrasion resistance. Extended index finger design ensures tactile feedback and mobility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | 409-30 |
|---|---|
| Finger Style | Half |
| Product Type | Anti-impact Gloves |
| Color | Black,White |
| Material | Pearl Leather |
| For Use With (Application) | Construction, Manufacturing and Maintenance |
| Cuff Material | Elastic |
| Glove Cuff Style | Hook and Loop |
| Glove Cuff Color | Black |
Mechanix Wear™ M-PACT™ Impact Resistant Gloves, Hi-Viz, with D30™ Padding
The Hi-Viz M-PACT protects working hands with Thermoplastic Rubber (TPR) knuckle protection and eye-catching luminance in low-light environments. Meets EN 388 impact standard to help prevent blunt force impact injuries in the field.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| ANSI Abrasion Rating | ANSI ISEA 138 (level 2), EN 388 |
|---|---|
| Finger Style | Full |
| Product Type | Impact-Reducing Gloves |
| Back Material | TrekDry™ |
| Color | Fluorescent Yellow |
| Model | SMP-91 |
| Material | Thermoplastic Rubber |
| For Use With (Application) | Construction, Heavy Equipment Operation, Towing, and Transportation |
| Hand | Specific |
Impacto™ DryRigger Sub-Zero Oil and Water Resistant Gloves
Gloves repel oil and water, with 100 grams of Thinsulate™ lining for protection in cold environments. TPR padding helps protect against hairline fractures, bruising, and pinched fingers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | DryRigger Sub-Zero |
|---|---|
| Product Type | Anti-impact Gloves |
| Coating Material | Silicone |
| Back Material | TPR Padding |
| Color | Yellow,Black,Gray |
| Palm Type | Coated |
| Material | Suede |
| Liner Material | Thinsulate™ |
| For Use With (Application) | Cold Environments, Mining, Oil/Gas Extraction, and Well Drilling |
| Cuff Material | Neoprene |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Black |
Impacto™ Fingerless Anti-Impact Gloves with Detachable Leather Wrist Support
Nylon fabric ensures that gloves are breathable and comfortable. Detachable suede leather wrist support helps to prevent over flexion and over extension.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | 703-10 |
|---|---|
| Finger Style | Fingerless |
| Product Type | Anti-impact Gloves |
| Color | Blue,Gray |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Construction, Assembly, Manufacturing, Maintenance, and Warehousing |
| Cuff Material | Suede Leather |
| Glove Cuff Color | Gray |
Impacto™ Full-Finger Anti-Impact Grain Leather Gloves
Gloves are stitched with DuPont™ Aramid Fibers for durability and abrasion protection. VEP padding in the palm, fingers, and thumb provides users with impact protection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | 615-20 |
|---|---|
| Product Type | Anti-impact Gloves |
| Color | Yellow |
| Material | Grain Leather |
| For Use With (Application) | Construction, Maintenance |
| Cuff Material | Suede Leather |
| Glove Cuff Color | White |
Impacto™ Fingerless Anti-Impact Gloves with Thumb Padding & Detachable Wrist Support
Detachable suede leather wrist support helps to prevent over flexion and over extension. Additional padding in the thumb webbing prevents cumulative trauma that can occur from repetitive gripping.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | 704-10 |
|---|---|
| Finger Style | Fingerless |
| Product Type | Anti-impact Gloves |
| Back Material | Nylon Lycra™ |
| Color | Blue,Gray |
| Material | Suede |
| For Use With (Application) | Construction, Assembly, Manufacturing, Maintenance, and Warehousing |
| Cuff Material | Suede Leather |
| Glove Cuff Color | Gray |
Impacto™ Fingerless Anti-Impact Nylon Gloves with Detachable Wrist Support
A grain leather palm offers durability and abrasion resistance, while detachable wrist support protects from impact and repetitive strain injuries.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Impacto™ Three-Quarter Finger Anti-Impact Grain Leather Gloves
Contoured VEP padding in the palm, fingers, and thumb provides protection from impact and shock. The open fingertip design ensures tactile feedback and mobility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | 506-20 |
|---|---|
| Finger Style | Three Quarter |
| Product Type | Anti-impact Gloves |
| Color | Blue,Yellow |
| Material | Grain Leather |
| For Use With (Application) | Construction, Assembly, Manufacturing, Maintenance, and Warehousing |
Kishigo Rainwear Set
ML Kishigo™ Rainwear Set is made of waterproof material with durable seam sealed construction.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Seam Type | 5 needle overlap |
|---|---|
| Length (Metric) | 61cm |
| Length (English) | 24 in. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI 107 Class 3, Class E |
| Closure Type | Zipper and Snap |
| No. of Pockets | 2 |
Honeywell Salisbury™ by Honeywell™ Replacement Face Shield for Front Lift Hood
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Honeywell Salisbury™ Arc Flash Protection Hoods
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Quantity | 1 Ea. |
|---|
VGuard™ C25B1 Series Chemical Resistant Latex Gloves, Flock Lined
These latex gloves with flocked lining and extended cuffs provide chemical and liquid resistance with a comfortable fit and feel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Grip Design | Honeycomb |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 12 in. |
| Quantity | 144 Pk. |
| Latex Free | No |
| Lining | Lined |
| Material | Latex |
| Liner Material | Flock |
| Glove Cuff Style | Rolled |
| Finger Thickness (Metric) | 0.4064 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.4064 mm |
Guardian™ IBA-35, X-Heavy Chemical Resistant Butyl Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extra heavyweight butyl gloves are 35 mil thick and feature a smooth finish to protect against a wide range of hazardous chemicals.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Butyl |
| Powdered | Powdered |
| For Use With (Application) | Permeation resistance to most acids, aldehydes, alcohols, amides, bases, esters and ketones |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.88 mm |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | ASTM F739-05 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001 |
| Glove Cuff Style | Gauntlet/Rolled |
VGuard™ C16A2 Series Chemical Resistant Nitrile Gloves, Unlined
These green nitrile gloves with extended cuffs provide chemical and liquid resistance with a comfortable fit and feel for the laboratory or industrial setting.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Grip Design | Diamond |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Color | Green |
| Length (English) | 18 in. |
| Quantity | 144 Pk. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Glove Cuff Style | Straight |
| Finger Thickness (Metric) | 0.5588 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.5588 mm |